רשימת עסקים Business catalog
הפוך לדף הבית | הוסף למועדפים | שלח לחבר | החלפת קישורים | קידום אתרים Russian
רפואה אלטרנטיבית
מאמרים
Mr.

Mr.

Mr.

איך להתנהג בזמן מעצר וחקירה

הרחקת יונים

קרקס אירופה

ציוד נקיון

נוטריון ועריכת צוואה

שילוח בינלאומי של גופי תאורה – איך למנוע נזקים למטען

גורי אלפי – התפוח לא נפל רחוק מהעץ

הפלה בקרב נערות

עדי אשכנזי – מה זה השטויות האלה?

מה חשוב בבחירת קוסמטיקאית?

אימון אישי אימון NLP

קורס תיווך נדלן

למה בכלל צריך תוספי מזון?

השכרת רכב

על צילום אירועים

ניקיון הבית – טיפים שימושיים

מוצרי חשמל באינטרנט

משרד עורכי דין תעבורה

קולקציות הטפטים החדשה של אורגד

חשיבות הוילונות בחדרי הבית השונים

בחירת צעצועים לגיל המתאים

בניית אתרים - שלבים

איך לבחור חברת אחסון אתרים

פרסומת אינטראקטיבית

לרדת במשקל? רק אצל אירנה!

אינדקס עסקים

עיצוב גינת פרחים מדהימה

עבודה בחוץ לארץ

מעבדת SOUNDEXPERT

כיצד בוחרים מצלמות אבטחה?

קידום אתרים - קידום עסקים

עלוני פרסום ( פליירים )

כרטיסי ביקור

קופת כרטיסים
קישורים

מטבחים

Русский

המרכז לרפואה אלטרנטיבית בהנהלת בוריס שילמן

 

 

 

 

 

 

בוריס שילמן

 

 

 

 סחרחורת וכאבי ראש

 

מטבע הדברים קיימים סיבות רבות לכאבי ראש. ברפואה המודרנית מסווגים כ-14 סוגי המחלות שיכולים לגרום או נלווים בכאבי ראש. לעומת זאת, בהתאם לתורת התרפיה המנואלית מאת  מנהל מרכז הרפואי בוריס שילמן העובדה שכאבי ראש בהתחלה תמיד מורגשים באותם האזורים: אזור הפרונטלי ואזור האוקציפיטלי (העורפי) של המוח ללא כל קשר לסוג של מחלות רבות שבאות אחריהם, מעידה על כך, כי  בכאבי ראש ניתן לראות סימפטומים ראשונים להתפתחות בגוף האדם מחלות אחרות.

לרוב המקרים הסיבה הגורמת לכאבי ראש בשלב ההתחלתי זה לא עצב כלוא, אלא לחץ יתר על כלי הדם המקורב ביותר לחוליות באזור הצוואר של עמוד השדרה.

במקרה ודיסק בין חולייתי באזור הצוואר זז לאחורה הוא לוחץ על העורק הנושא זרימת הדם למוח. בעקבות זאת לחץ התוך גולגולתי יורד וזה בא לידי הביטוי בסימפטום של פנים חיוורות אנמיות. תאיי המוח לא מקבלים תזונה נכונה וחמצן עם זרימת הדם וכתוצאה מכך פועלים רק חלקית.כל זה גורם להיחלשות הזיכרון, עייפות מוקדמת ומהירה בכל הגוף, עליה ברמת התרגזות. כאבי ראש מורגשים בעיקר באזור העורפי. מתחילות ספזמות כלי הדם במוח. בעקבות האטה מלאכותית בזרימת הדם בעורקים מסביב אזור הלב, לחץ הדם בגוף עולה וזה גורם להתאספות מוגברת של כולסטרול בדפנות כלי הדם. מתבשל מצב הגורם להתפתחות התקף לב.         

במקרה ויש תזוזת הדיסק בין-חולייתי לכיוון הפרונטלי נוצר לחץ יתר על הווריד המחזיר זרם הדם מהמוח. זה גורם להתרחבות כלי דם במוח. עור הפנים מקבל גוון צבע אדום. כל פעילות גופנית מגבירה אדמומיות הפנים עוד יותר. חלק מכלי דם הקטנים ביותר מתנפצים וסימנים ניתן לראות דרך עור הפנים. לאנשים שיש להם טכיקרדיה (דופק מואץ כרוני) יש סכנת אירוע מוחי, כאשר אחד מכלי דם מתנפץ וגורם לדימום והמטומה באזור המוח. במקרה הזה כאבי ראש מורגשים בחלק פרונטלי (אזור המצח). 

בנוסף למקרים המתוארים יש מצב לכאבי ראש באזור האוזן (הנלווה דרך אגב בירידת היכולת שמיעה). המצב הזה נגרם על-ידי תזוזת דיסק והיווצרות המצב של לחץ פיזי על עצבי שמיעה העוברים באזור הצוואר של עמוד השדרה. חולים כאלה שומעים רעש בראשם. רק בגרמניה באגודה המאחדת חולים עם סימפטומים דומים רשומים כעת כ-80 אלף חולים.

הפרעות נוספות אחרות יכולות להיגרם בעקבות היווצרות לחץ על עצבי ראייה. התופעה באה לידי הביטו בהופעת גירוד בעיניים ובהתפתחות קצר-ראייה או במקרה תזוזת הדיסק לכיוון נגדי זה גורם לחוסר בהירות בראייה ,"כוכביות" מול העיניים וירידת איכות הראייה בחושך. כל זה סימנים להתפתחות עתידית של רחוק - ראייה. באותו אזור חוליות הצוואר עובר עצב טריגמינוס כאשר היווצרות הלחץ עליו גורמת לכאב חד צדדי או לעיתים רחוקות דו-צדדי באזור הגבות.

הזזה של עוד דיסק בין-חולייתי נוסף באזור הצוואר שיתואר בפרק המוקדש לאסטמה של סמפונות גורמת להפרעות הפעילות סינוסים באזור האף וגורמים לכאבי ראש באזור בין גבות.

באמצעות תרפיה מנואלית ניתן לטפל בכאבי ראש עיקשים שנמשכים כבר לעורך 30-40 שנה. מאוד חשוב לציין שטיפול מנואלי הוא טיפול ללא תרופות. טיפול מנואלי שבוצע בזמן מאפשר גם למנוע התפתחות מחלות שעליהן כאבי ראש מעידים.

לדוגמה, דיסק בין-חולייתי שנמצא במקום המעבר בין אזור הצוואר לאזור החזה של עמוד השדרה מווסת מערכת שווי משקל בגוף. במקרים רבים אנטומיה של האזור הזה מאופיינת בכך כי חוליות סביבתיות עולות מעל הקו החלק של הגוף ומתבלטות ואז מאמינים ללא בסיס כי מתאסף שם שומן. והרי האזור הזה של עמוד השדרה הוא מאוד חשוב, כי הזזת החוליות האלה אפילו ל-2 מ"מ  גורמת סחרחורת בזמן התכופפות קדימה. מאוחר יותר הזזת הדיסק באזור הזה גורמת סחרחורת אפילו ללא התכופפות. 

עוד דיסק בין-חולייתי אחד שממוקם בחלק העליון באזור הצוואר של עמוד השדרה יכול לגרום לסחרחורת בזמן הרמה חדה של הראש מהכרית במצב שכיבה. לעיתים קרובות הזזת הדיסק הזה גורמת לבחילה.

בוריס שילמן

מנהל המרכז הרפואי 

                      

 

 מחלה עם שם משפחה יהודי

 

טלפון מצלצל. על הקו עוד חולה אחד – הפעם ממונטראול (קנדה). "שמעתי שאתה מטפל בבקע הדיסק. איך אפשר להגיע אליך לטיפול?" והתקשרו גם מארה"ב, אנגליה, צרפת, רוסיה, אוקראינה, הולנד. לא אפרט את הרשימה של כל 47 מדינות העולם שחולים משם ביקרו במרכז רפואי שלנו ועברו טיפולים אצלנו. זה נראה כאילו גורל שהתרכזו אצלנו כל הקשרים ידידותיים ומשפחתיים מכל המדינות בעולם שההגירה מחבר העמים הגיעה אליהן, הכל התרכז בישראל הקטנה שלנו.

אני לא אפרט גם את רשימה של כל המחלות המטופלות במרכז הרפואי שלנו בשיטות שפיתחתי, כי יש יותר מ-70 מחלות שאנו מטפלים בהן. אני אציין כאן רק כמה מחלות לדוגמה כדי לאפשר לקוראים להתרשם מסוג הטיפולים שאנו מבצעים: אנו מטפלים בבקע הדיסק הבין-חולייתי או שברו, באסתמה (בין המטופלים שלנו חולי אסתמה למשך 12 שנה שהבריאו לחלוטין), דלקת-עור עצבית, אי-פוריות ועקרות הנגרמים בהזזת דיסק בין-חולייתי, מחלת בכטרב (אנו משקמים כל הפונקציות עד ל-80% יכולת פעילות), סחרחורת, מסטופתיה, אקנה וכול'.

40-50 חולים ביום וכך כבר במשך 30 שנה. העבודה הזאת של תרפיסט מנואלי או "מתקן עצמות" (מה שמוצא לכם חן יותר) היא עבודה קשה גם פיזית וגם נפשית. תאמינו לי כדי להתחיל לטפל באזור הצוואר של תינוק בן חודש וחצי או לטפל בעמוד השדרה של בן 97 חולה אוסטאופורוזיס צריך הרבה ביטחון מקצועי, ניסיון, אופי ומערכת עצבים חזקה מאוד. שיטת העבודה שלי היא שונה מתרפיה מנואלית רגילה, מכירופרקטיקה או מאוסטאופתיה, כפי שמכירים אותם. הגישה שלי מאופיינת באבחון מדויק יותר של מצב הדיסק בין-חולייתי בכל אזור עמוד השדרה הרלוונטי ומשך הטיפול קצר יותר.

בתקופה האחרונה הרפואה האלטרנטיבית שקיימת כבר יותר מ-6000 שנה זוכה לגל גדול של פופולריות. הרפואה האלטרנטיבית עם חכמת הטבע שלה שהיא שומרת עד היום, הייתה בזמנה גם בסיס לרפואה המודרנית שהתפתחה ממנה בקצת יותר מ-100 שנים האחרונות. לא כדאי להשוות איזה רפואה טובה יותר, כי מה שבאמת חשוב זה יכולת הרפואה לטפל בהצלחה ולהביא בריאות לחולים. יש רק רפואה אחת – וזאת רפואה שמסוגלת לטפל בהצלחה.

נתייחס כעת לטיפול עצמו. ב-35-40 שנים אחרונות גדל מאוד מספר ונעשה צעיר יותר קהל חולי בקע שמורל (מחלה המאופיינת בכניסת הסחוס שנמצא בין החוליות לתוך גוף החוליה) ובפרוטרוזיה (פרולאפס או בליטת הדיסק בין-חולייתי - שזה המצב המאפיין דיסק לפני שבירת הטבעת הליפית). מדוע זה קורה?

אחת מהסיבות היא תזונה לא נכונה. כמויות גדולות מדי של מזון מעובד, צריכת יתר של סוכר, נקניקים, שימורים, בשר גורמים להפרעות הפעילות של כבד וקיבה. והרי פעילות האברים האלה היא מכרעת להנעת מערכת חיסון, התאים הבלענים. כידוע בגוף יש תאים מיוחדים שנקראים בלענים ושהם מנקים את הגוף מרקמות המתות ( התאים הבלענים בולעים ומשמידים גופים זרים, תאים מתים או כל תא שהוא לא בר חיים). אפשר להתמודד עם השלכות של תזונה לא נכונה בשינוי הרגלי התזונה: לאכול יותר פרות וירקות טריים, לאכול יותר מזון לא מעובד.

הסיבה השניה בחשיבות היא איכות המים, סיבה אקולוגית. מים שאנו נוהגים לשתות כיום הם מזיקים מאוד לבריאות. לכן יש צורך להשתמש בבית במערכת פילטרים המנקים את המים או למקרה החריג להשתמש במים רתוחים או אפילו יותר טוב מים מופשרים מהמקרר.

הסיבה השלישית וחשובה היא סגנון החיים המאופיין בחוסר תנועה. אנו בדרך כלל מאוד שמחים כשלילד שלנו מתפתחת יכולת לשלוט בשלט טלוויזיה או במחשב. אבל תנסו לרגע להיזכר בילדות שלכם ולהשוות. אם תחברו זמן הלימודים שילד שלכם מעביר בבית ספר וזמן שהוא מעביר ליד טלוויזיה או מחשב יתברר שלא נשאר לו זמן לפעילות גופנית בכלל. הליכה, ריצה, שחיה, ריקודים, מסעות וטיולים – כל מה שאנחנו עשינו בילדותנו כעת דבר משני שכמעט ולא עוסקים בו. פעילות ספורטיבית זה לא תחליף, כי היא מלווה בהעמסת יתר, מכות, עבודה במכשירי התעמלות שיותר גורמת לטראומות גופניות מאשר מחזקת שרירים ומערכות הגוף. כתוצאה מכך נובעות סוגים שונים של התעקמות של עמוד השדרה  (צדדיות – סקוליאוזיס, אחוריות – קיפוזיס וכול'). תוצאה נוספת היא אוסטאוכונדרוזיס שממנו קרוב גם לבקע החוליה.

כאשר מסתכלים לעומק על מבנה הדיסק שממוקם בין החוליות של עמוד השדרה, אפשר לראות שיש לו קליפה חזקה ואלסטית מסביב שבנויה סיבים המצטלבים כמו בגלגל הרכב. אם תסתכלו לתוך הדיסק בין-חולייתי תגלו רקמות סחוס המאורגנות לפי שכבות כאשר שבמרכז נמצא כדור קטן המכיל חומר רך ומרפרף בפנים. חומר הזה מכיל הרבה מים שמתחדשים באופן רציף הודות לזרימת הדם בגוף. בעזרת תהליכים כימיים הנוזל מכלי הדם הקטנים נכנס לתוך הדיסק. אפשר אפילו לחשוב כי מבנה הזה נתן רעיון ליוצרי מנחת הרכב כאשר במנחת תפקיד רקמות סחוס של הדיסק ממלא הקפיץ ותפקיד הנוזל בגרעין של הדיסק ממלא השמן בצילינדר של מנחת.

ב-80% מהמקרים הסיבה לסדק שנוצר בגוף הדיסק בין-חולייתי שלמעשה מהווה בסיס לאבחון בקע שמורל בדיסק היא הזזה תורשתית או הזזה נרכשת של חוליות באחד מאזורים של עמוד השדרה. כתוצאה מכך נוצרת הרעת אספקת הדם לאחד מהצדדי הדיסקוס, הכמות של נוזל בין תאי יורדת ורקמות הסחוס מאבדות חלק מהאלסטיות שלהן וגורמות בכך להיווצרות סדק בדיסק.

ב-20% מהמקרים בקע דיסק בין-חולייתי נוצר כתוצאה מהנפילה שגרמה לשבר החוליות. בעקבות השבר הגרעין המרפרף של הדיסק תחת לחץ חודר לתוך קליפה החיצונית, נוצרת בליטה שמלחיצה על סיבי העצבים המקושרים לחוט השדרה. לעומת המצב של הזזת הדיסק כאשר קליפתו נוגעת בעצב בנקודה אחת (מגע של שטח האליפטי של הדיסקוס עם הקו הישר של העצב), כאן מדובר לא במגע אלא בפריצה וקמיטת סיבי העצבים העוברים דרך חוליה. מחלה קשה במיוחד זה בקע הדיסק המרכזי כי אז מקומט ריכוז סיבי העצבים מרכזי שהוא פי-10 גדול יותר מריכוז סיבי העצבים הצדדי.

כאשר הבליטה נוצרת לאט יש יותר אפשרויות לסיבי עצבים להסתגל למצב החדש. אבל כאשר הבליטה או פריצת הקליפה נוצרות באופן מיידי אתם מרגישים כאבים חזקים.  

במידה ובליטה היא גודלת גם עוצמת הכאב היא גוברת. כתוצאה מכך שינויים פתולוגיים בדיסק נותנים תחושת כאב ברגל, ואחר גורמים לספזמות שרירי גב, ואחר-כך מתפתח סוג של התעקמות של עמוד השדרה לאחד מהצדדים שגורם לספזמות שרירים נוספים וזה מסתיים באיבוד יכולות תנועה, חוסר-תנועה בפועל.

לפני שאני אספק תאור שיטת הטיפול ושיקום המצב הנגרם בפריצת קליפת הדיסק יש להפנות תשומת לבם של הקוראים ומומחי לכירופרקטיקה לאותם מקרי אזהרה כאשר לא רק שעדיף להימנע מתרפיה מנואלית אלא שהיא בהחלט מסוכנת לבריאות החולה.

האזהרה הראשונה היא - נוכחות של אוסטאופיטים (התאספויות סידן בתעלת חוט השדרה) או מה שעוד יותר מסוכן נוכחות שאריות העצמות בקרבה מיידית לסיבי עצבים בתעלה חוט השדרה לאחר שבר החוליה. כל פעילות בעמוד השדרה במקרה הזה יכולה להביא לפגיעה בעצבים או אפילו קרע בהם.

האזהרה השניה היא – שבירת קליפת הדיסק. בעקבות השבירה נוזל מגרעין הדיסק ושאריות הדיסק עצמו כתוצאה משבירתו מגיעים לתעלת חוט השדרה ופוגעים בסדר ואיזון זרימת הנוזלים בתעלה. הם גורמים לרצף דחיפות חזקות של נוזלים מלמלה ומלמטה שפוגעים בריכוזי סיבי העצבים. דחיפות נוזלים משפיעות על מצב ופעילות של דליות שורשי העצבים העוברים באזורים עליונים ותחתיים, גורמים לבצקת והפרעות פעילות באזורים הסמוכים של עמוד השדרה. 

הפרעות המתוארות ניתן לגלות בקלות באמצעות מבחן טומוגרפיה ממוחשבת (T.C) או MRI. דרך אגב בעת בדיקת MRI קוצבים חשמליים או מכשירי שמיעה יכולים להיפגע, לכן יש להודיע לרופא על נוכחותם בגוף החולה לפני בדיקת MRI.

לפי הנתונים שלי הפרעות שמונעות טיפול בבקע הדיסק הבין-חולייתי באמצעות תרפיה מנואלית יש ל5-7% החולים שחייבים במקרה כזה להסכים לעבור ניתוח כאמצעי הטיפול היחיד שיכול לעזור להימנע מסיבוכים חמורים.

יש שיטות שונות לניתוח בקע שמורל של הדיסק, אבל לפי דבריו פרופסור סיטל, התרפיסט המנואלי הראשי של רוסיה, אחרי 70% מהניתוחים ההפרעות לא נעלמות לצמיתות וחוזרות שוב, כאשר בכ- 30% מהניתוחים התוצאה היא נכות בדרגה 2.

מה המשמעות של שיטת טיפול שלי בבקע הדיסק ללא ניתוח? קודם כל אני בודק האם מותר להשתמש בתרפיה מנואלית ומוודא שאזהרות הנקובות לא רלוונטיות. לאחר מכך אני בוחן ומתקן אזור התחתי של עמוד השדרה, כיוון שלרוב המקרים יש עיוות אגן ביחס לעמוד השדרה כתוצאה ממכה שנתקבלה בתקופה כלשהי אפילו בגיל הרך. לאחר מכך באמצעות תנועות זהירות ולא חדות אני מחזיר אזור עמוד השדרה הנפגע מהבקע למצב המאוזן הטבעי שלו שהיה לפני הבקע. להשיג לגופות החוליות מצב אופקי המאוזן זה משימה העיקרית בשלב זה.

דיסקים לבני אדם ממוקמים מסביב הציר התנועות עמוד השרה שלהם. סיבה לבקע הדיסק היא פניה וכפיפת גוף החוליה לצדו האזור הנחלש. בתהליך הזה  הדיסק יורד בגובתו ובאזור היחלשות הרקמות הדיסק נוצר קרע. דרך הסדק באזור הקרע חלק מהגרעין המוכי של הדיסק הנוזל נדחף החוצה לתוך קליפת הדיסק. בתנאי שקליפה עצמה לא פגומה במקום שקודם היה נוזל נוצר וואקום או ירידה ברמת הצפיפות הגרעין הדיסק. במידה ובעקבות הטיפול פנית גוף החוליה (רוטציה) מחוסלת, המרחק בין החוליות חוזר להיות תקין כאשר נוזל הנדחף קודם לאזור הקליפה נאלץ לחזור פנימה למקומו הטבעי. לפני הטיפול באזור הסדק קצוות לא היו במגע ואפשרו לנוזל גרעין הדיסק להידחף לתוך אזור קליפת הדיסק. אחרי הטיפול כאשר נוזל נכנס פנימה שוב נוצר מגע בין קצוות הסדק ומתחיל תהליך השיקום כאשר רקמות הסחוס גדלות מקצה הסדק למרכזו. הגורם המפעיל את התהליך הזה הוא ז'לטין (הדבק הטבעי). הדיסק כולו מורכב מרכיבים הבאים: 80% מים, 17% רקמות סחוס, 3% ז'לטין. במשך הטיפול אדם לא יכול להימנע בחיים יום-יומיים שלו מצורכי תנועה: הוא חייב לקום, לשכב, לשבת וכדומה. ברגע כלשהו עמוד השדרה שוב עושה פניה מסביב צירו ונוזל הדיסק שוב נדחף לתוך הקליפה. אבל בעקבות השיקום חלקי של רקמות סחוס באזור הסדק, גודלו קטן עם הזמן ודחיפת הנוזל היא חלשה יותר. בדרך כלל סגירה מלאה של הסדק בדיסק דורשת 10-12 טיפולים ורק אז החולה מרגיש שיכוך כאב מאוד משמעותי. ואחרי עוד 2-3 טיפולים המיועדים לווסת מיקום הדיסק ולקבוע אותו סופית כל הכאבים נעלמים כלל. למעשה בן אדם הופך להיות בריא לחלוטין. ובכל זאת בשלב זה יש עוד לשמור על כללי התנהגות מוגדרים למשך 30 יום, כדי למנוע התפתחות לא רצויה.  במשך 30 ימים האלה חולה חייב להשתמש בחגורה רפואית מיוחדת. בזמן שימוש בחגורה דיסק נקשר לחוליה באמצעות קשרי סחוס שטוחים. בדיקה האחרונה ואנו מורידים את כל הטיפולים ומשחררים את החולה מכל ההגבלות.  מי שהיה חולה הפך להיות בריא.

נכונות שיטת הטיפול שלי מקבלת הוכחות חד- משמעיות אחרי מבחן T.C.

לפי תוצאות בדיקות טומוגרפיה אחרי הבראה אין לחולים כל פריצה או התנפחות של קליפת הדיסק. גם מספר החולים שטיפלתי בהם בהצלחה מוכיח הצלחת שיטת הטיפול שלי בבקע הדיסק: 1600 חולים עברו טיפול מוצלח תוך 13 שנים שלי בארץ ומאות קיבלו טיפול מוצלח לפני העלייה. כל האנשים האלה הבריאו ללא ניתוח כריתת בקע הדיסק. ותוצאות האלה מוכיחות נכונות השיטה שפיתחתי. יחד עם זה יש לציין כי מספר הטיפולים הנקוב הוא מספר הממוצע. יש מקרים מורכבים יותר הדורשים יותר טיפולים כדי להבטיח הבראה ושיקום. וכמעט ואין מקרים שפחות מ - 10 טיפולים יכולים להספיק כדי לטפל בבקע הדיסק שנקראה על שם שמורל.

לסכם אני רוצה לציין כי תרפיה מנואלית היא לא טיפול פלא, אבל בידי מומחה מנוסה היא יכולה להציל חולה מניתוח מסוכן ולהחזיר לו תפקוד מלא ובריאות בלי לסכן אותו.  הרי בסופו של דבר אין ויכוח כי נזק מויתור על ניתוח חיוני יכול להיות לא פחות גדול מנזק שנגרם בהסכמה לניתוח מיותר  ובו זמנית מסוכן.

 

              

 

 

 אסתמה (גנחת הסמפונות) : מה הגורם העיקרי?

 

ניסיון טיפולי, ניסיון טיפולי ועוד פעם ניסיון טיפולי זה מה שנותן לי אפשרויות להבין לעומק ומחדש תהליכים העוברים בגוף שלנו. במיוחד אני הגעתי להבנה מחודשת של סיבות וגורמים המוליכים להתפתחות ספזמות הסמפונות. על בסיס ההבנה הזאת פיתחתי שיטה לטיפול במחלה נוראית הזאת.

בואו וננסה לעקוב על תהליכי התפתחות המחלה הזאת. האוויר שאנו נושמים נכנס דרך האף או דרך הפה. שם מתבצע טיהור ראשוני של האוויר הנכנס. רקמות האפיתל ומסננים הנמצאים באף ובפה מאוד רגישים ומונעים מחלקיקים הזרים להיכנס לדרכי הנשימה. סיבי העצבים הנמצאים ועוברים באזור הצוואר של עמוד השדרה מווסתים פעילות הטיהור הראשוני באף ובפה. מרכז העצבים באזור הצוואר הוא מרכז השולט ומווסת פעילות של מספר איברים ומבצע תפקידים רבים, כגון:

·        ויסות ברקמות האפיתל וסינוסים באזור האף

·        תפקוד שרירי בליעה

·        מיתרי קול

·        ויסות התפקוד קנה הנשימה וסמפונות העליונות

·        תפקוד בלוטות המגן (בלוטות התריס)

דרך אגב, אפשר לטפל בסוג מסוים של דלקת שקדים שפוגעת קודם כל ברקמות האפיתל בפה באמצעות טיפול במצב הדיסק בין-חולייתי.אחרי חצי שעה של החזרת הדיסק למצב התקין מסתיימת גם דלקת שקדים. אני גיליתי את התופעה הזאת לפני 10 שנים בלבד.

כפי שאפשר לראות חצי מכלל מהאיברים שנפגעים באסתמה נשלטים על-ידי מרכזי עצבים הנמצאים באזור הצוואר. ואיפה החצי השני? בואו נרד לאזור החזה של עמוד השדרה. שם באזור המקשר בין החוליות, מהחוט השדרה יוצא  עצב המווסת סמפונות ברמה אמצעית ותחתית, שרירי הזזת ריאות וגם פעילות של הסרעפת. אותו עצב מווסת שרירי כלי דם (נימים) שנמצאים בכמויות גדולות ומקיפים נאדיות, שלפוחיות אוויר בנקודות מגע בין עץ הסמפונות לריאות. כאשר נאדיות מלאות באוויר דרכן מתבצע חמצון הדם. בו-זמנית פחמן דו-חמצני מפעפע מהדם אל האוויר שבנאדיות.

ועוד הערה קטנה לגבי העצב הזה מאזור החזה. אחד מהסיבים של העצב הזה מווסת תפקוד בלוטות חלב ופגיעה בו או לחץ יתר עליו גורמים למחלת מסטופתיה ובמקרים חמורים יותר גם לסרטן השד. 

מהזזת הדיסק בין-חולייתי (בליטתו או פריצתו לצד כזה או אחר נגרמת על-ידי פגיעה בחוליות) נובע לחץ פיזי על אחד או על  יותר מסיבי העצבים, ולכן יש לתת אזהרה להורים: אין מחלות תורשתיות טהורות, אך יש התעקמות של עמוד השדרה שנגרמת ,בין היתר, גם בגורמים תורשתיים, שמוליכה להיווצרות לחץ פיזי על סיבי עצבים אשר מווסתים באיברים כאלה או אחרים שפעילות שלהם כתוצאה מכך נפגעת. לכן, לכל הילדים שיש להם אבחון אסתמה הסמפונות, לפחות אחד מההורים סובל מקשיי נשימה, ספזמות זמניות של ריאות ודרכי נשימה אחרות שנשלטות על-ידי סיבי עצבים היוצאים או עוברים דרך אזורי צוואר או חזה של עמוד השדרה. רק כאשר יש הפרעות או פגיעה בפעילות שני אזורים של עמוד השדרה בו זמנית יכולה להתפתח אסתמה של סמפונות. יש לציין כי רק אחרי  10-12 שנים של לחץ יתר על עצבים של חוט השדרה שינויים פתולוגיים מופיעים גם בסמפונות עצמן. במשך תקופה הזאת ניתן לטפל במחלה באמצעות תרפיה מנואלית. אחרי הופעתם של שינויים פתולוגיים אורגניים בסמפונות יש לשלב רפואה המודרנית ותרפיה מנואלית. ואני מכיר בטיפול נבון רק הטיפול כזה שקודם דואג לסלק סיבות הגורמות למחלה ורק לאחר מכך מטפל בסימפטומים.

אז מה הסיבות לקשיי נשימה או חנק? בעת גירוי העצב בסמפונות כמו באיברים רבים אחרים נוצרת הצרת שרירים ספסטית (שרירים מהווים אחת מהשכבות מרכיבות הסמפונות). זה גורם להצרת הצינור שדרכו עובר האוויר. זה הרגע שחולה שומע מחזהו צלילי צרידות ושריקות. השכבה הפנימית של סמפונות מורכבת מרקמות אפיתל. על המשטח העליון של השכבה הזאת יש נצרים דקים של רקמות אפיתל שהם נעים ומסלקים בכך מהגוף אבק, רץ ושאריות סינון אחרות. עקב הצרת הסמפונות נוצרת הגבלת הפעילות נצרי האפיתל וסילוק שאריות הסינון מתעכב שגורם להצרה נוספת של צינורות הסמפונות. בנוסף לכך מתפתחים  קשיים בפעילות שרירים חיצוניים ודיאפרגמה שמצדם מהווים מכשול נוסף על נשימה.

ובסוף הגדלת בלוטת התריס או של אחד מחלקיה והתכווצות ספסטית של השרירים הנמצאים מסביב קנה הנשימה גורם עוד להצרה נוספת של דרכי נשימה. ברמה האישית זה מורגש כאילו לאדם מחכך בגרון או יש "פקעת" בגרון. התקפה על יכולת נשימה מתבצעת מכל הצדדים, גם מבפנים וגם מבחוץ.

אל תשכחו שלכל אדם יש לפחות 10 שנים כאשר קל מאוד לטפל במחלה מתפתחת. דרך אגב, גם כל מיני הפרעות אלרגיות גם נגרמות התחלתית דרך פגיעה באותם סיבי עצבים.

בקליניקה ומרכז רפואי שלנו אנו משתמשים בנוסף לתרפיה מנואלית גם באמבטיות טיפוליות. הן מהוות כלי נהדר לשיקום תפקוד הגוף והבראה מלאה.

טיפולים שלנו הם בדוקים, והשיטה שלנו הוכיחה את עצמה באלפי חולים. אנו מקבלים תוצאות מצוינות אפילו בחולים מעל גיל 70.

בנוגע לילדים אין מה לדבר. כמה שמוקדם יותר הם יגיעו אלינו הסיכויים שלהם להיות בריאים לחלוטין גדולים יותר, למרות המחלות קשות. לכן, יש לשקול, כי כמה שמוקדם תגיעו אלינו כך תקלו עלינו לעזור ולטפל בכם.     

  בוריס שילמן

מנהל קליניקה ומרכז רפואי           

 

 

                                                                        

 

 

 

 לתשומת לב של ציבור הנשים! מסטופחיה... 

 

בערך לפני כשנה במהלך הרצאה שלי לעובדי "טיומננפטגז" שעברו בישראל השתלמות המאורגן על-ידי חברה אוסטרית (שימו לב, מדובר בחברה מאוסטריה שארגנה השתלמות לקבוצת מומחים מרוסיה)  נתתי להם אבחוני ראווה. לנשים רבות מקבוצה הרוסית קודם אובחנה מסטופתיה. אישה אחת מהקבוצה ביקשה לאבחן אותה ולטפל בה במידה האפשרית. אחרי בדיקה מנואלית של אחת מהחוליות הגורמות מסטופתיה אני הודעתי לה ללא ספק  כי קיימת מסטופתיה בשד בצד ימין. לאחר מכך אני עשיתי מספר פעולות טיפוליות עם החוליה והוספתי לזה במשך מספר דקות עיסוי השד. כאשר היא בדקה בעצמה את השד שלה היא התפלאה מהתוצאה והציגה את עצמה. היא אמרה:" אני רופאת נשים הראשית באזור רוסיה שגודלו שווה לגודל של כל מדינה אירופאית. ואם תסכים לבוא אלינו מחכים לך 80 אלף לקוחות שאובחנו במסטופתיה!"

נזכרתי במקרה הזה לא סתם למען פרסומת עצמית. האמת היא שב- 70-80% מהנשים שפונות אלינו לטיפול ולא חשוב מהוא גילן (בנות 5 או נשים בוגרות), ניתן לאבחן מסטופתיה באופן ברור כאשר ציסטה מאובחנת לעיתים רחוקות בהרבה יותר.

כן, אני לא טעיתי כאשר הזכרתי מסטופתיה לבנות 5. במידה ויש לילדה עצב כלוא שמווסת תפקוד הריאות אז מכיוון שסיב אחד של העצב הזה אחראי על ויסות בלוטת חלב לילדה מתפתחת ישות ספסטית בגודל אפונה בחזה מתחת לפטמה. לחיצה קטנה במקום הזה גורמת לכאבים כאשר אין תופעה כזאת לילדה בריאה. והרי בדיקה כזאת יכולה לעשות כל אימא וכל סבתא, אך לא רק שהם לא עושות את זה, גם ברפואה מודרנית לא עושים את זה הרופאים.

בעקבות זאת הפרעה לא מקבלת תשומת לב וטיפול. כאשר בגל ההתבגרות נערה המתבשלת תתלונן לאימא שיש לה כאבים בשדיים, אימא תרגיע את עצמה בנימוקים שזה הוא גיל ההתבגרות.

אני אביא עוד דוגמה. לביקור הראשון הגיעה אלי אישה בת 50. כאשר אני מצאתי בשדיה מסטופתיה ניכרת התחלתי להסביר לה כי מבנה עמוד השדרה זאת תכונה תורשתית ולנער או נערה בגיל 13 יכולה להתפתח הזזת החוליה הכפולה שגורם להתפתחות המחלה פעמיים מהר יותר. "לכן, אמרתי לה, במידה ויש לך בנות תביאו אותן אליי לבדיקה במהירות." בתגובה האישה פרצה בבכי מר וסיפרה כי בת שלה נפטרה בגיל 25 מסרטן השד. מה לעשות? איחרתי, אך הייתי רוצה שתשימו לב לבעיה הזאת.

לצערנו אין לרפואה המודרנית כעת אמצעי טיפול המכריעים במחלה הזאת. כאשר לאישה מאבחנים מסטופתיה באמצעות ממוגרפיה מזמינים אותה פעם בחצי שנה למומחה ממולוג שבודק האם התפתחה לה ציסטה או לא. במידה והתפתחה ציסטה עושים ניתוח, במידה ולא הספקנו לעשות ניתוח בזמן מקבלים סרטן. עיסוי השד במסגרת גישה הזאת אוסר בהחלט. תגידו לי מה עושים כל החיים בעלים של נשים האלה?   והאם ניתן להשוות לחץ על השד שמופעל בזמן הממוגרפיה לעיסוי השד? זה הרי דומה יותר לעינויים בימי ביניים.

אציג עוד מקרה אחד שהיה לאחרונה, לפני כחודש. לביקור הגיעה אישה בגיל כ-40-45. כאשר אמרתי לה כי יש לה מסטופתיה היא חייכה וענתה כי לפני שבוע עברה ממוגרפיה ולא נמצא שום דבר שלילי. בתגובה אמרתי לה שאני רוצה לבדוק את השד, כי במקרה שמיקום החוליה מצביע על הפרעה לא ייתכן שהיא איננה שם. בבדיקה התגלתה רקמה מוצקה בגודל הדובדבן. הגבולות הברורים ומבנה צפוף מדי גרמו להניח הנחה המטרידה. בזהירות כדי לא להבהיל אני מתעקש על כך שהיא תעבור בדיקות אצל מומחה אונקולוג. הישות המוצקה הזאת ממוקמת יחסית עמוק בתוך רקמות השד. אחרי עוד שבוע התקשרה אלי האישה ולא יודעת האם יש לצחוק או לבכות. היא הראה לאונקולוג תוצאות הממוגרפיה האחרונה וביקשה ממנו לבדוק הגידול האפשרי שאני מצאתי. בכל הסיפור הקטע הכי מצחיק שתרפיסט מתחום תרפיה מנואלית הפנה חולה למומחה אונקולוג. אונקולוג חייך והתחיל בבדיקות. התברר שאכן יש לאישה הזאת גידול בשלבים התחלתיים והוא בצע הניתוח המתבקש. האונקולוג אמר שזאת הייתה פעם ראשונה בניסיון שלו שחולת סרטן קיבלה הפניה תרפיסט מנואל!

אבחון מסטופתיה וטיפול זה אחד מהתגליות שעשיתי. סילוק המצב הכלוא שעצב נמצא בו ו-3-5 טיפולי עיסוי השד אחריו פותרים את הבעיה באופן מובהק. במשך שנים אני טיפלתי באלפי נשים בהצלחה בלתי ניתנת לעירעור ואני אמשיך לעשות זאת גם בעתיד. תהיו לי בריאות!

בוריס שילמן

מנהל מרכז רפואי

 

 אתם שואלים ומקבלים תשובות המומחים!

 

אני החלטתי לכתוב מאמר הזה בעקבות שאלות רבות הנשאלות על-ידי חולים בטלפון או במהלך הטיפולים שהם עוברים. אני סבור כי דו-שיח וסוג המשוב כזה הוא מועיל ומעניין גם למומחים וגם לחולים. ובכן, ראשית הייתי רוצה להציג מספר גישות שקיימות כיום ברפואה אלטרנטיבית...

תיקון עצמות, אוסטאופתיה, כירופרקטיקה, תרפיה מנואלית ואפילו פיזיותרפיה מניפולטיבית – מה ההבדל בין כל הגישות האלה?

תיקון העצמות זאת שיטה ישנה שיש לה הישגים בטיפולים בעמוד השדרה, במפרקים ובהבראת האדם כולו. ברוסיה היו מורים שלימדו תיקון העצמות ולאמנות הזאת יש אלפי שנות ניסיון, היא פותחה בזמני מתן התורה. אומנים בתיקון העצמות שירתו עוד לפארו במצרים וטיפלו במצביאים רומיים. בתי- ספר ראשונים לתיקון העצמות הוקמו במאות 10-11.

כירופרקטיקה התפתחה כענף מאומנות בתקופת חיפושי זהב בצפון אמריקה, בקלונדייק. מייסד כירופרקטיקה היה דניאל דוד פלמר. כיום כירופרקטיקה זה ענף גדול ברפואה אלטרנטיבית במערב, בעיקר בארה"ב וקנדה. ההבדל בין הענף הזה לגישות אחרות בטיפולים בעמוד השדרה הוא דגש על שימוש בזיזים קוצניים של החוליות כמנופים קצרים. הטיפול דורש מספר מניפולציות גדול. לאמנות כירופרקטיקה לומדים 8 שנים.    

אוסטאופתיה זאת גישה אנגלית-צרפתית לטיפול בעמוד השדרה ועצמות. התפתחה בתקופה מוקדמת יותר מכירופרקטיקה, אבל היווסדותה כענף התרחשה בתקופה המקבילה לכירופרקטיקה. אוסטאופתיה מוכרת כענף רפואי. זה גישה הכי רכה ומרחמת, אך דורשת הרבה מאוד מניפולציות טיפוליות.

פיזיותרפיה מניפולטיבית זאת גישה אוסטרית. מתמחה בטיפולי מפרקים. הדגש העיקרי נעשה על אימונים ומתיחות שרירים.

תרפיה מנואלית זאת שיטה אירופאית. זה ענף הצעיר מכל הגישות, אבל מודרני ביותר שנכלל בתוכו האלמנטים העיקריים גם מכל הגישות הישנות וגם שיטות החדישות.

בנוסף לגישות שהצגתי קיימות גם מגוון שיטות טיפול אחרות המבוססות במישוש וטיפולים ידניים, לדוגמה רולפינג, הילרים פיליפיניים וכדומה. טכניקות שונות, אך משמעות אחידה. יש לציין כי הדבר העיקרי הוא כשרון וניסיון המומחה ולא טכניקות של טיפולים הספציפיות. המוניטין המוכח, ניסיון עשיר, דאגה וגישה אישית לחולה, ראש חכם וכשרון ידיים, יכולת להעניק בריאות לחולה – אלה הקריטריונים שאמורים לקבוע בבחירת הטיפול והמטפל.   

להלן התשובות לשאלות אישיות ששאלו אותי החולים:

כמה שנים אתה עוסק בתרפיה מנואלית?

 • 40 שנים. התחלתי ללמוד בגיל 16.

2.   כמה שנים אתה עובד בישראל?

 • משנת 1992. זה אומר 15 שנים שנות ניסיון בארץ. ויש לציין שאני עובד בעומס רב: 40-50 ביקורי חולים ביום.

מה הוא טווח הגילאים המתאימים לטיפול?

 • מתינוק בגיל חודש וחצי עד לקשיש בגיל 98. מבחינתי אפשר לפנות גם ב-120 אך עוד לא פנו אליי בגיל כזה.

מה הסוד של הפופולריות שלך?

 • על זה עדיף לשאול את המטופלים שלי. מלבד לחולים דוברי רוסית שקוראים מאמרים שלי (והרי אני כותב מאמרים רק בשפה הרוסית) מטופלים אצלי עד ל-50% ילידי הארץ ואזרחים ותיקים. בנוסף לכך אני קיבלתי במרכז הרפואי שלנו בארץ חולים מ-38 מדינות העולם המבקרים אצלי.

תינוק בן חודש וחצי וכבר חולה? איך אפשר להסביר את זה?

 • קודם כל אפשר להסביר בסיבות תורשתיות. צורת העמוד השדרה ומיקום האגן נמסר ב-70% מהמקרים בגנים של אימא, ב-30% מהמקרים – בגנים של אבא. בנוסף קיימים צורות האגן תורשתיות או נרכשות וגם חוסר ניסיון של מיילדת שיכולים לגרום לצורך לטפל בתינוק. עמוד השדרה של תינוק או ילד זה ספר שכבר כתוב בו הכל. אני אביא שתי דוגמאות קצרות.

לפני שבוע מתקשרים אליי מבאר-שבע. ילד בן שנתיים ו-4 חודשים. מסרב לאכול. רופאים מציעים להאכיל אותו באמצעות זונדה. באותו יום הורים הביאו ילד אליי. אני גיליתי שהחוליה שקשורה למערכת העיכול לא עומדת במקום הנכון. מניפולציה אחת ועל פני ההורים אפשר לראות פליאה, הם לא ממש מבינים מה קורה. זה היה ביום חמישי. ביום ראשון אימא של הילד מתקשרת אליי, כדי להודות ולהתנצל על חוסר אימון. לילד יש תאבון ענקי והבעיה שקדמה נעלמה כאילו מעולם לא הייתה.

דוגמה אחרת. ילד בן 8 חודשים. לא ישן, בוכה. כל הבדיקות שנעשו נתנו תוצאות טובות. אני עושה בדיקה שלי ומגלה ויש הזזת החוליה באזור הצוואר שקשורה לויסות מחזור הדם במוח. כתוצאה כאבי ראש שילד לא יכול לספר עליהם. מניפולציה טיפולית אחת וילד שוב בריא.

כמה מניפולציות טיפוליות יש לעשות לילדם?

 • מכיוון שאני בעצמי סבא עם ותק ניכר אני מאבחן ילדים בגיל עד 5 בחינם. טיפול בגיל הזה לרוב המקרים דורש מניפולציה טיפולית אחת בלבד. לאחר מכך בדיקות תקופתיות: בעוד חודש אחד, 3 חודשים, 6 חודשים ושנה אחת. בסך הכל אני עוקב על מצב הילד המטופל במשך שנתיים.

איך אתה מאבחן את החולים?

 • קודם כל אני מאפשר ללקוח להסתכל על עצמו במראה דרך העיניים שלי. זאת אומרת, אני מציג ללקוח את כל הפרעות וחוסר פרופורציות ביציבתו. לאחר מכך אני מבצע מישוש עמוד השדרה הבוחן ומספר ללקוח תוך כדי המישוש הזה על כל הכאבים והפרעות שאמורות להיות מצויים במערכות גוף ואיברים שלו או שלה.

דרך אגב, על סמך המישוש הבוחן של עמוד השדרה אני מאבחן     כ-70 מחלות או הפרעות. האומנות האבחון שלי מאוד ספציפית, משקפת כשרון וניסיון האישי שלי ויכולת הזאת היא לא מן השורה (אי-אפשר לדרוש ביצועים כאלה מכל תרפיסט מנואלי).  אחרי הבדיקה שלי אני מציע ללקוח לספר על תלונות שלו ועל מחלות שלו במידה ואני לא סיפרתי ללקוח הכל. האמת, שללקוח, בדרך כלל, יש מעט מאוד, אם בכלל, מה להוסיף לאבחונים שלי. לאחר מכן במקרים מורכבים אני בודק צילומי רנטגן, CT או MRI. 

כמה פעמים יש לעשות תיקונים בעמוד השדרה?

 • במקרים של פתולוגיות לא מורכבות 4-6 טיפולים מספיקים בהחלט. במקרים של דלקת מפרקי ברכיים (ארטריטיס)  יש צורך ב-10-12 טיפולים. יש גם מקרים מורכבים יותר.

אומרים שאתה יכול לטפל בהצלחה בבקע דיסק בין-חולייתי, האם זה אכן נכון?

 • זה אכן נכון, ואני גאה בזה במיוחד. במשך זמן העבודה שלי בארץ אני הצלחתי לטפל ולמנוע בכך ניתוחים די מסוכנים מ-1700 חולי בקע דיסק בין-חולייתי. כל יום אני מקבל 10-12 חולים במחלה הזאת.

10. כמה טיפולים נדרשים כדי להתמודד עם בקע דיסק בין-חולייתי?

 • זה דורש 15 טיפולים שלי בממוצע, 5 עיסויים וצורך לחגור חגורה אורטופדית מאוחדת למשך כל תקופת הטיפולים. אני רוצה כאן להזהיר חולים רבים מפני רופאים שמנסים לטפל בבקע דיסק בין-חולייתי על-ידי כל מיני זריקות או שיטות פיזיותרפיה. ניתן לומר שבמקרה ויש לכם מחלה הזאת, טיפולים כאלה זה בזבוז זמן. ניתוחים לפי נתונים של סטטיסטיקה בינלאומית ב-70% מהמקרים עוברים ללא הצלחה ומסתיימים בנכות בדרגה 2. בזמן האחרון דווח על פיתוח של ניתוח חדש להחלפת דיסק בין-חולייתי חולה לדיסק חדש. ראייתי ידיעה על כך בטלוויזיה, עדיין אין סטטיסטיקה בנוגע לאחוזי הצלחה של ניתוחים האלה. נשארות גם השאלות לגבי יעילות העיצוב של תותב פנימי בגוף החוליה.

11.מה היא תדירות הטיפולים שלך?

 • 2-3 פעמים בשבוע. בראשון לציון ימי טיפול - יום ראשון, יום שלישי, יום חמישי. בחיפה ימי טיפול- יום שני ויום רביעי.

12. מה הן שעות עבודה וקבלת חולים שלך?

 • אני מקבל חולים מ-10  בבוקר ועד ל-23 בערב.

13.האם תרפיה מנואלית תמיד יעילה?

 • יעילות התרפיה המנואלית תלויה בשיתוף פעולה בין מטפל לחולה. במידה וחולה ממלא את כל ההוראות והמלצות של המומחה באופן קפדני, יעילות הטיפול היא גבוהה. במשך זמן הטיפול חולה חייב למלא את כל ההוראות וכללי התנהגות שממליץ לו מומחה כבר ביום הראשון של טיפולים. אחרי הטיפולים חולה חייב לשמור על כללי התנהגות האלה עוד 30 יום, כדי לאפשר עיצוב פיזיולוגי של עמוד השדרה.

14. האם ייתכן שאחרי הטיפולים שלך ייגרם הרעת המצב?

 • כתגובה ראשונית לתחילת המניפולציות וטיפולים בגוף עוברים שינויים שיכולים לעיתים להיות מלווים בכאבים או עליית חום. אבל אין ממה לחשוש, זה נמשך 1-2 ימים ונפסק. כך אין שום סיבה לדאגה.

בוריס שילמן

מנהל מרכז לתרפיה מנואלית


רפואה אלטרנתיבית  בריאות
 

 

חיפה, רח' נורדאו, 9 , ראשון לציון: רח' רפסודה 3 04-8663279 03-9623041
חזר לקטגוריה רפואה אלטרנטיבית
אין בפרסום בתי העסק באתרנו משום המלצה על עסק זה או אחר. האתר אינו נושא בכל אחריות בשל מעשיהם של מתפרסמים בו
תוכן הפרסום באתר באחריות המפרסמים בלבד ואין המערכת אחראית לכל הפרה מצידם
All rights reserved © Medial Group 2006 © Created by FishArt Studio   בראבו   כרטיסים למופעים   פרקטים   הרחקת יונים השוואת מחירים